TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-21JA-LC
DJT10E23-21JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-21JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT
Datasheet Download
DJT10E23-21JA-LC.pdf
Availability of DJT10E23-21JA-LC
QUANTITY
DJT10E23-21JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-21JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-21JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-21JA-LC
Related LinksDJT10E23, DJT10E23-21JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-21JA-LC Details Description
Related parts for DJT10E23-21JA-LC
CONN HEADER 76POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC OPN FRM 1.8V OUT 125W datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 30A SCREW datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9938 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf