TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-21PN
DJT10E23-21PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E23-21PN.pdf
Availability of DJT10E23-21PN
QUANTITY
DJT10E23-21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-21PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-21PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-21PN
Related LinksDJT10E, DJT10E23-21PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-21PN Details Description
Related parts for DJT10E23-21PN
RES SMD 261KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf