TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-21SC-LC
DJT10E23-21SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-21SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT
Datasheet Download
DJT10E23-21SC-LC.pdf
Availability of DJT10E23-21SC-LC
QUANTITY
DJT10E23-21SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-21SC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-21SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-21SC-LC
Related LinksDJT10E23, DJT10E23-21SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-21SC-LC Details Description
Related parts for DJT10E23-21SC-LC
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT W/SCKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf