TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-53HN
DJT10E23-53HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E23-53HN.pdf
Availability of DJT10E23-53HN
QUANTITY
DJT10E23-53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-53HN
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-53HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-53HN
Related LinksDJT10E, DJT10E23-53HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-53HN Details Description
Related parts for DJT10E23-53HN
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 17POS datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 7 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 4-DIP datasheet.pdf
DC SOLENOID TUBULAR PULL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf