TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-55HC
DJT10E23-55HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-55HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E23-55HC.pdf
Availability of DJT10E23-55HC
QUANTITY
DJT10E23-55HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-55HC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-55HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-55HC
Related LinksDJT10E, DJT10E23-55HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-55HC Details Description
Related parts for DJT10E23-55HC
RES SMD 7.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE COAX RISER RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
IC ATTENUATOR MODULE WIDE 6MCOB datasheet.pdf
19P SL156 HSG W/LCK RAMP NATL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123 datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
SGE-225-2-0400 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf