TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-55HC
DJT10E23-55HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-55HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E23-55HC.pdf
Availability of DJT10E23-55HC
QUANTITY
DJT10E23-55HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-55HC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-55HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-55HC
Related LinksDJT10E, DJT10E23-55HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-55HC Details Description
Related parts for DJT10E23-55HC
DEKAFIX GW 5 MARKED 300 50/CD datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 14.85"LX12.15"W datasheet.pdf
PROBE SCOPEMETER LOW PASS 4KHZ datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 909 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP D 14GBPS DUAL 24SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf