TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-55SB-LC
DJT10E23-55SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-55SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DJT10E23-55SB-LC.pdf
Availability of DJT10E23-55SB-LC
QUANTITY
DJT10E23-55SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-55SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-55SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-55SB-LC
Related LinksDJT10E23, DJT10E23-55SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-55SB-LC Details Description
Related parts for DJT10E23-55SB-LC
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 2.75"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf