TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-19BN
DJT10E25-19BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-19BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DJT10E25-19BN.pdf
Availability of DJT10E25-19BN
QUANTITY
DJT10E25-19BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-19BN
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-19BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-19BN
Related LinksDJT10E, DJT10E25-19BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-19BN Details Description
Related parts for DJT10E25-19BN
RES ARRAY 13 RES 2.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR FIBER FOR 2.2MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf