TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-19JN
DJT10E25-19JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-19JN.pdf
Availability of DJT10E25-19JN
QUANTITY
DJT10E25-19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-19JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-19JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-19JN
Related LinksDJT10E, DJT10E25-19JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-19JN Details Description
Related parts for DJT10E25-19JN
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
OSC XO 133.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf