TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-19SB
DJT10E25-19SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-19SB.pdf
Availability of DJT10E25-19SB
QUANTITY
DJT10E25-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-19SB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-19SB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-19SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-19SB Details Description
Related parts for DJT10E25-19SB
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 64POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf