TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-24SB
DJT10E25-24SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-24SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-24SB.pdf
Availability of DJT10E25-24SB
QUANTITY
DJT10E25-24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-24SB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-24SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-24SB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-24SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-24SB Details Description
Related parts for DJT10E25-24SB
FUSE BOARD MNT 1A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 900KHZ 11PWRPACK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201AE datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER DIE 1=2PCS datasheet.pdf
33UF 35V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf