TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-29HN
DJT10E25-29HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E25-29HN.pdf
Availability of DJT10E25-29HN
QUANTITY
DJT10E25-29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-29HN
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-29HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-29HN
Related LinksDJT10E, DJT10E25-29HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-29HN Details Description
Related parts for DJT10E25-29HN
DIP CABLE - HDM30S/AE30M/HDM30S datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS .110 FASTON datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 250W datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 13MHZ 18PF SMD datasheet.pdf