TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-29JN-LC
DJT10E25-29JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-29JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
DJT10E25-29JN-LC.pdf
Availability of DJT10E25-29JN-LC
QUANTITY
DJT10E25-29JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-29JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-29JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-29JN-LC
Related LinksDJT10E25, DJT10E25-29JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-29JN-LC Details Description
Related parts for DJT10E25-29JN-LC
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TUBE PVC 2AWG 300V BLK (7.06MM) datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE PARAL 2AWG AMPOWER datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 3.4MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf