TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-29PN-LC
DJT10E25-29PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-29PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN
Datasheet Download
DJT10E25-29PN-LC.pdf
Availability of DJT10E25-29PN-LC
QUANTITY
DJT10E25-29PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-29PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-29PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-29PN-LC
Related LinksDJT10E25, DJT10E25-29PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-29PN-LC Details Description
Related parts for DJT10E25-29PN-LC
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
MOD PWR 5-FUNCT 10A 4.8QC SCREW datasheet.pdf
RES 7.0K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED 0.48W GREEN WTR CLR 3.5MM datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 2-48" BLACK datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf