TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-61SA
DJT10E25-61SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-61SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-61SA.pdf
Availability of DJT10E25-61SA
QUANTITY
DJT10E25-61SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-61SA
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-61SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-61SA
Related LinksDJT10E, DJT10E25-61SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-61SA Details Description
Related parts for DJT10E25-61SA
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FUSE 1500VDC 12 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf