TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-61SB
DJT10E25-61SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-61SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-61SB.pdf
Availability of DJT10E25-61SB
QUANTITY
DJT10E25-61SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-61SB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-61SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-61SB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-61SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-61SB Details Description
Related parts for DJT10E25-61SB
LED SS DUAL YELLOW CLR PCB 5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 7V 16WCSP datasheet.pdf