TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F11-99JB
DJT10F11-99JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F11-99JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F11-99JB.pdf
Availability of DJT10F11-99JB
QUANTITY
DJT10F11-99JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F11-99JB
Internal Part NumberEIS-DJT10F11-99JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F11-99JB
Related LinksDJT10F, DJT10F11-99JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F11-99JB Details Description
Related parts for DJT10F11-99JB
IGBT 600V 20A 25PM-AA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES 34 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5MM MARKING FOIL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T4 datasheet.pdf