TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F13-4HC-LC
DJT10F13-4HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F13-4HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN
Datasheet Download
DJT10F13-4HC-LC.pdf
Availability of DJT10F13-4HC-LC
QUANTITY
DJT10F13-4HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F13-4HC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F13-4HC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F13-4HC-LC
Related LinksDJT10F1, DJT10F13-4HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F13-4HC-LC Details Description
Related parts for DJT10F13-4HC-LC
CABLE CAT5 FTP PATCHCROSSOVER 5M datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1FU/90 AR UC datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 4-4 SLVR 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCF 5.00/16/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 11POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf