TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F13-98BC
DJT10F13-98BC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F13-98BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DJT10F13-98BC.pdf
Availability of DJT10F13-98BC
QUANTITY
DJT10F13-98BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F13-98BC
Internal Part NumberEIS-DJT10F13-98BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F13-98BC
Related LinksDJT10F, DJT10F13-98BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F13-98BC Details Description
Related parts for DJT10F13-98BC
IC AMP LOGARITHMIC 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
IC FILTER 2CH EMI ESD SOT-563 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION SPDT .1A datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf