TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F13-98HB
DJT10F13-98HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F13-98HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F13-98HB.pdf
Availability of DJT10F13-98HB
QUANTITY
DJT10F13-98HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F13-98HB
Internal Part NumberEIS-DJT10F13-98HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C