TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F15-18JC
DJT10F15-18JC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F15-18JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F15-18JC.pdf
Availability of DJT10F15-18JC
QUANTITY
DJT10F15-18JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F15-18JC
Internal Part NumberEIS-DJT10F15-18JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F15-18JC
Related LinksDJT10F, DJT10F15-18JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F15-18JC Details Description
Related parts for DJT10F15-18JC
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL STR 30GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MINI MI II 7POS W/CLIP ASSY datasheet.pdf
HEX NUT PLASTIC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf