TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-26BA
DJT10F17-26BA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-26BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
DJT10F17-26BA.pdf
Availability of DJT10F17-26BA
QUANTITY
DJT10F17-26BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-26BA
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-26BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-26BA
Related LinksDJT10F, DJT10F17-26BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-26BA Details Description
Related parts for DJT10F17-26BA
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
VARISTOR 390V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204 datasheet.pdf
OSC VCXO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
1500UF 16V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf