TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-26SN
DJT10F17-26SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-26SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F17-26SN.pdf
Availability of DJT10F17-26SN
QUANTITY
DJT10F17-26SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-26SN
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-26SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-26SN
Related LinksDJT10F, DJT10F17-26SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-26SN Details Description
Related parts for DJT10F17-26SN
CONN RCPT WATERPROOF 8POS MALE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
HDI PIN HEADER ASS Y, 96 POS.3 datasheet.pdf