TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-35JA
DJT10F17-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F17-35JA.pdf
Availability of DJT10F17-35JA
QUANTITY
DJT10F17-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-35JA
Related LinksDJT10F, DJT10F17-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-35JA Details Description
Related parts for DJT10F17-35JA
SCREWDRIVER SLOTTED 0.8X4MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 720MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 9.53MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
509FX-A-ST SWITCH (ADV) datasheet.pdf
CABLE 26 COND 1MM GRY 30M SF datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf