TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-6SA-LC
DJT10F17-6SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-6SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
DJT10F17-6SA-LC.pdf
Availability of DJT10F17-6SA-LC
QUANTITY
DJT10F17-6SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-6SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-6SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-6SA-LC
Related LinksDJT10F1, DJT10F17-6SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-6SA-LC Details Description
Related parts for DJT10F17-6SA-LC
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 2.7V 10MA SOT-343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 39K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG GRAY/GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 4X12 GRW SN datasheet.pdf