TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-8AN
DJT10F17-8AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-8AN
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN
Datasheet Download
DJT10F17-8AN.pdf
Availability of DJT10F17-8AN
QUANTITY
DJT10F17-8AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-8AN
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-8AN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-8AN
Related LinksDJT10F, DJT10F17-8AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-8AN Details Description
Related parts for DJT10F17-8AN
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 40A W/HEATSINK ZC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 0.028 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf