TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-8PN-LC
DJT10F17-8PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-8PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN
Datasheet Download
DJT10F17-8PN-LC.pdf
Availability of DJT10F17-8PN-LC
QUANTITY
DJT10F17-8PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-8PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-8PN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-8PN-LC
Related LinksDJT10F1, DJT10F17-8PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-8PN-LC Details Description
Related parts for DJT10F17-8PN-LC
JUMPER-H1507TR/A3048W/X 6" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2P-4 POS SNGL DECK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 512MB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 612V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3875K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf