TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-11BN
DJT10F19-11BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-11BN
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
DJT10F19-11BN.pdf
Availability of DJT10F19-11BN
QUANTITY
DJT10F19-11BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-11BN
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-11BN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-11BN
Related LinksDJT10F, DJT10F19-11BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-11BN Details Description
Related parts for DJT10F19-11BN
ASSEMBLY 4 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND RD,GN,BLU SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 410MW SOD123 datasheet.pdf