TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-11HC
DJT10F19-11HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F19-11HC.pdf
Availability of DJT10F19-11HC
QUANTITY
DJT10F19-11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-11HC
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-11HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-11HC
Related LinksDJT10F, DJT10F19-11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-11HC Details Description
Related parts for DJT10F19-11HC
BATTERY PACK 2.4V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
OSC VCXO 1.5GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf