TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-11PA-LC
DJT10F19-11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DJT10F19-11PA-LC.pdf
Availability of DJT10F19-11PA-LC
QUANTITY
DJT10F19-11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-11PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-11PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-11PA-LC
Related LinksDJT10F19, DJT10F19-11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-11PA-LC Details Description
Related parts for DJT10F19-11PA-LC
CAP FILM 0.15UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf