TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-11SB-LC
DJT10F19-11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
DJT10F19-11SB-LC.pdf
Availability of DJT10F19-11SB-LC
QUANTITY
DJT10F19-11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-11SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-11SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-11SB-LC
Related LinksDJT10F19, DJT10F19-11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-11SB-LC Details Description
Related parts for DJT10F19-11SB-LC
CONN SPRING 40POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.01K OHM 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 28POS .152M datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 10POS datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf