TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-11SC
DJT10F19-11SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-11SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F19-11SC.pdf
Availability of DJT10F19-11SC
QUANTITY
DJT10F19-11SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-11SC
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-11SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-11SC
Related LinksDJT10F, DJT10F19-11SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-11SC Details Description
Related parts for DJT10F19-11SC
BATTERY PACK NICAD 9.6V 2800MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 PG13 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5SOT datasheet.pdf