TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-35SB-LC
DJT10F19-35SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-35SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT
Datasheet Download
DJT10F19-35SB-LC.pdf
Availability of DJT10F19-35SB-LC
QUANTITY
DJT10F19-35SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-35SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-35SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-35SB-LC
Related LinksDJT10F19, DJT10F19-35SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-35SB-LC Details Description
Related parts for DJT10F19-35SB-LC
TVS DIODE 85VWM 151VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 131.278 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #8 SCREW FR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-214AC datasheet.pdf
OSCILLATOR 1.0 HZ MEMS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf