TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16AN
DJT10F21-16AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-16AN.pdf
Availability of DJT10F21-16AN
QUANTITY
DJT10F21-16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16AN
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16AN
Related LinksDJT10F, DJT10F21-16AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16AN Details Description
Related parts for DJT10F21-16AN
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 11POS 5.08MM datasheet.pdf