TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16HA-LC
DJT10F21-16HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-16HA-LC.pdf
Availability of DJT10F21-16HA-LC
QUANTITY
DJT10F21-16HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16HA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16HA-LC
Related LinksDJT10F21, DJT10F21-16HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16HA-LC Details Description
Related parts for DJT10F21-16HA-LC
CONN HEADER VERT 11POS .100 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HAND/OFF/AUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 5.3UH N87 datasheet.pdf
DP VWGK 6 SW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A QD SYNC 32QFN datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf