TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16HB
DJT10F21-16HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F21-16HB.pdf
Availability of DJT10F21-16HB
QUANTITY
DJT10F21-16HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16HB
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16HB
Related LinksDJT10F, DJT10F21-16HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16HB Details Description
Related parts for DJT10F21-16HB
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
BOARD EXPERIMENTER FOR MSP430 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf