TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16HN-LC
DJT10F21-16HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-16HN-LC.pdf
Availability of DJT10F21-16HN-LC
QUANTITY
DJT10F21-16HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16HN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16HN-LC
Related LinksDJT10F21, DJT10F21-16HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16HN-LC Details Description
Related parts for DJT10F21-16HN-LC
IC COMPARATOR TTL SNGL HS 8-DIP datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 BLU/WHT datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 50POS DUAL STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 700A 1250V 2/110 AR CU datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 90MA 22.1 OHM datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf