TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16HN-LC
DJT10F21-16HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16HN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-16HN-LC.pdf
Availability of DJT10F21-16HN-LC
QUANTITY
DJT10F21-16HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16HN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16HN-LC
Related LinksDJT10F21, DJT10F21-16HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16HN-LC Details Description
Related parts for DJT10F21-16HN-LC
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 125VAC 1AG datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.85A T/R datasheet.pdf
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC datasheet.pdf