TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16PN-LC
DJT10F21-16PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-16PN-LC.pdf
Availability of DJT10F21-16PN-LC
QUANTITY
DJT10F21-16PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16PN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16PN-LC
Related LinksDJT10F21, DJT10F21-16PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16PN-LC Details Description
Related parts for DJT10F21-16PN-LC
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf