TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-41HN
DJT10F21-41HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-41HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F21-41HN.pdf
Availability of DJT10F21-41HN
QUANTITY
DJT10F21-41HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-41HN
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-41HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-41HN
Related LinksDJT10F, DJT10F21-41HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-41HN Details Description
Related parts for DJT10F21-41HN
TERM SH LOCK/FORK NYL 16-14AWG#6 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE FIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf