TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F23-53HN-LC
DJT10F23-53HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F23-53HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
DJT10F23-53HN-LC.pdf
Availability of DJT10F23-53HN-LC
QUANTITY
DJT10F23-53HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F23-53HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F23-53HN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F23-53HN-LC
Related LinksDJT10F23, DJT10F23-53HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F23-53HN-LC Details Description
Related parts for DJT10F23-53HN-LC
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS DUAL .410 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf