TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F23-53JN-LC
DJT10F23-53JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F23-53JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
DJT10F23-53JN-LC.pdf
Availability of DJT10F23-53JN-LC
QUANTITY
DJT10F23-53JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F23-53JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F23-53JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F23-53JN-LC
Related LinksDJT10F23, DJT10F23-53JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F23-53JN-LC Details Description
Related parts for DJT10F23-53JN-LC
IDC CABLE-ASN40A/ AE40G / APK40A datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 463 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCK ADAPT 20P SOIC-W TO SOIC 0.6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf