TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F23-55PN-LC
DJT10F23-55PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F23-55PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
DJT10F23-55PN-LC.pdf
Availability of DJT10F23-55PN-LC
QUANTITY
DJT10F23-55PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F23-55PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F23-55PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F23-55PN-LC
Related LinksDJT10F23, DJT10F23-55PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F23-55PN-LC Details Description
Related parts for DJT10F23-55PN-LC
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS R/A BLK datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
COMBO-D 24H7 PIN ST PCB datasheet.pdf
CIR 26C 26#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf