TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-19PN
DJT10F25-19PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-19PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F25-19PN.pdf
Availability of DJT10F25-19PN
QUANTITY
DJT10F25-19PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-19PN
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-19PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-19PN
Related LinksDJT10F, DJT10F25-19PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-19PN Details Description
Related parts for DJT10F25-19PN
DIODE GEN PURP 50V 6A P600 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA 20-SOIC W datasheet.pdf
OSC XO 166.625MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf