TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-61PA-LC
DJT10F25-61PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-61PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
DJT10F25-61PA-LC.pdf
Availability of DJT10F25-61PA-LC
QUANTITY
DJT10F25-61PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-61PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-61PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-61PA-LC
Related LinksDJT10F25, DJT10F25-61PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-61PA-LC Details Description
Related parts for DJT10F25-61PA-LC
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf