TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-61PB
DJT10F25-61PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-61PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F25-61PB.pdf
Availability of DJT10F25-61PB
QUANTITY
DJT10F25-61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-61PB
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-61PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-61PB
Related LinksDJT10F, DJT10F25-61PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-61PB Details Description
Related parts for DJT10F25-61PB
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG GRY/WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.039" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON BLACK DPDT datasheet.pdf
CONN FPC TOP 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf