TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E11-35SA
DJT14E11-35SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E11-35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E11-35SA.pdf
Availability of DJT14E11-35SA
QUANTITY
DJT14E11-35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E11-35SA
Internal Part NumberEIS-DJT14E11-35SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E11-35SA
Related LinksDJT14E, DJT14E11-35SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E11-35SA Details Description
Related parts for DJT14E11-35SA
IDC CABLE-ASC24G/ AE24G / ASC24G datasheet.pdf
KIT EVAL BL-2000 PLUG&PLAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO 51C P 12" YEL JACKP NI datasheet.pdf