TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E11-98JB
DJT14E11-98JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E11-98JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E11-98JB.pdf
Availability of DJT14E11-98JB
QUANTITY
DJT14E11-98JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E11-98JB
Internal Part NumberEIS-DJT14E11-98JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E11-98JB
Related LinksDJT14E, DJT14E11-98JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E11-98JB Details Description
Related parts for DJT14E11-98JB
CONN KEYED GUIDE MODULE R/A 4-40 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD BOX SMD 4PORT WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
3P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf