TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-18HB
DJT14E15-18HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-18HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E15-18HB.pdf
Availability of DJT14E15-18HB
QUANTITY
DJT14E15-18HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-18HB
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-18HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-18HB
Related LinksDJT14E, DJT14E15-18HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-18HB Details Description
Related parts for DJT14E15-18HB
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 376-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
INDICATOR YELLOW 220V AC LED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 195 MOHM datasheet.pdf