TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-35PA-LC
DJT14E15-35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN
Datasheet Download
DJT14E15-35PA-LC.pdf
Availability of DJT14E15-35PA-LC
QUANTITY
DJT14E15-35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-35PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-35PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-35PA-LC
Related LinksDJT14E15, DJT14E15-35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-35PA-LC Details Description
Related parts for DJT14E15-35PA-LC
CONN HDR BRKWAY 3POS STR SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 5POS WALL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W SMA datasheet.pdf